Paredzot Latvijai būtisku tehnoloģiju inovāciju attīstību un noslēdzoties Eiropas vadošajam 5G ekosistēmas forumam 5G Techritory, parakstīti trīs memorandi.

ilustratīvs attēls
01.12.2022

Eiropas vērienīgākajā 5G ekosistēmas forumā 5G Techritory nozares, zinātnes un ministriju pārstāvji parakstījuši trīs Latvijas tautsaimniecības attīstībai nozīmīgus saprašanās memorandus – Latvijas nacionālās iniciatīvas, tādejādi paverot iespēju mūsu uzņēmumiem, akadēmiskai videi un valsts sektoram pilnvērtīgi iesaistīties jaunu tehnoloģiju izstrādē un ieviešanā.

Neils Kalniņš, 5G Techritory programmas direktors secina: „Šis ir bijis piecgades sekmīgākais 5G Techritory forums, par ko liecina forumā noslēgtās vienošanās, kuplais apmeklētāju pulks un mūsu partneru atsauksmes. Sadarbību ar 5G Techritory vēlas turpināt un paplašināt Lielbritānijas, Igaunijas, Lietuvas valdību pārstāvji, kā arī Ziemeļvalstu ministru padome. Uzņēmēji un akadēmiskais sektors atzinīgi novērtēja foruma koprades pasākumus, kuros tika izveidoti vairāki rīcības plāni, tostarp Open Ran, Ostu digitālās infrastruktūras attīstības jomā un citās. Pateicoties forumam, Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU) tiks uzsāts jauns zinātniski pētnieciskais virziens, kas saistīts ar Open Ran tehnoloģiju pielietošanu, kā arī tiks stiprinātas civilās aizsardzības un iekšējās drošības spējas caur Eiropas Savienības (ES) finansēto Brodway projektu.” 

Foruma laikā tika akcentēta arī Eiropas digitālo inovāciju centru loma nacionālo un Eiropas līmeņa mērķu sasniegšanā. Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) direktora vietniece eksporta jautājumos Iveta Strupkāja uzsver: "Šo centru loma būs apkopot un dalīties ar zināšanām par dažādām Eiropas Savienības iniciatīvām, kā arī konsultēt uzņēmējus par to, kā ar digitalizāciju uzlabot starptautisko konkurētspēju. Arvien pieaugošo darbaspēka izmaksu dēļ automatizācija un robotizācija ir veids, kā celt savu efektivitāti".

Īpaši nozīmīgi, ka foruma laikā nozares, zinātnes un ministriju pārstāvji parakstījuši trīs saprašanās memorandus, tādejādi paverot iespēju mūsu uzņēmumiem, akadēmiskai videi un valsts sektoram pilnvērtīgi iesaistīties jaunu tehnoloģiju izstrādē un ieviešanā.

Metapilsētas viedā partnerība sekmēs partnerus savstarpējai sadarbībai, kuras mērķis ir veidot metaversa tehnoloģiju risinājumus tādās nozarēs kā izglītība, kultūra, medicīna, sports un aizsardzība. Tā strādās pie jaunas virtuālās telpas izveides, kurā tiks apvienotas fiziskā un virtuālā realitāte. Metaversa vide un tās attīstības kopiena ir katalizators tehnoloģiju inovāciju attīstībai Latvijā. Inovatīva, uz misijas pieeju balstīta stratēģija ļaus Latvijai maksimāli palielināt savu pievilcību investoru acīs un iedzīvotāju labklājību. Partnerības misija ir veidot Latvijas līderību Eiropā paplašinātās realitātes risinājumu izstrādē un ieviešanā.

Otrs memorands paredz Latvijas spēju attīstību elektronikas ražošanai nepieciešamo mikroshēmu piegādes ķēdē un tā mērķis ir rādīt Latvijas vēlmi piedalīties pusvadītāju ekonomikā. Lai veicinātu elektroniskajām iekārtām nepieciešamo mikročipu nozares izrāvienu starptautiskā līmenī, ministrijas, tehnoloģiju uzņēmumi, akadēmiskais sektors un uzņēmumus pārstāvošo organizāciju līderi ir vienojušies kopīgā memorandā, kas paredz darba plāna izstrādi mikroshēmu piegādes ķēdes attīstībā.  Latvijas Nacionālais attīstības plāns un Nacionālā industrializācijas politika nosaka, ka valstij ir jāveido viedās industrializācijas procesi un jāatjauno augstas pievienotās vērtības tehnoloģiju ražotnes, tādēļ šāda memoranda parakstīšana par mikročipu ražošanu Latvijā ir nozīmīgs notikums, uzsver memoranda parakstītāji. 

„Jebkurš ražošanas, inovāciju vai piegādes ķēdes posms, kuru varam nodrošināt tepat - Latvijā, stiprina mūsu pozīcijas starptautiskajās inovatoru aprindās un neatkarību no citu valstu iespējām vai vēlmes iesaistīties mūsu projektos. Vietējās mikročipu ražošanas ekosistēmas stiprināšana un memoranda parakstīšana ir vēl viens solis ceļā uz tehnoloģiju apvāršņa paplašināšanu, ko jau vairākus gadus veicina Eiropas nozīmīgākais forums - 5G Techritory,” saka LMT prezidents Juris Binde.

Savukārt trešais memorands, pamatojoties uz nestabilo situāciju enerģētikas jomā ne vien Eiropā, bet visā pasaulē, ietver ūdeņraža tehnoloģiju attīstības konsorcija izveidi, arvien skaidrāk paredzot nākotni ūdeņradim kā alternatīvam enerģijas avotam, kas spētu risināt šobrīd vairāk kā jebkad aktuālās enerģētikas problēmas. Memoranda mērķis ir veicināt spēcīgu un vienotu ūdeņraža ekosistēmas un attiecīgo tehnoloģiju attīstību, kā arī paātrināt ūdeņraža inovāciju, infrastruktūras, ražošanas un pielietojuma ieviešanu un kapacitāti Latvijā, sniedzot iespēju ūdeņraža nozarei attīstīties, atbilstoši Eiropas Savienības noteiktajiem mērķiem, radot gan pienesumu Latvijas ekonomikai, gan veicinot klimata mērķu sasniegšanu.  Papildu memoranda noslēgšanai Latvijā tiek veidota Latvijas Ūdeņraža alianse, kas apvienos nozares spelētājus un saistītās puses vienā platformā informācijas apmaiņai, komunikācijai, projektu un sadarbību veidošanai gan vietējā, gan starptautiskā līmenī.  Šis ir nozīmīgs solis nozarei, jo viens no memoranda uzdevumiem ir izstrādāt Latvijas ūdeņraža ceļa karti līdz 2023. gada vidum un ūdeņraža stratēģiju līdz 2023. gada beigām. Nozīmīgi, ka ūdeņradis tiek uzskatīts par vienu no iespējamiem dekarbonizācijas ceļiem pasaulē un, piedāvājot šai nozarei jaunus produktus un tehnoloģijas, tās būs ļoti pieprasītas un ar lielu izaugsmes potenciālu.


Par 5G Techritory 2022:

5G Techritory 2022 ir Eiropas vadošais 5G ekosistēmas forums, kas šogad notika jau piekto gadu un to organizē VAS Elektroniskie sakari sadarbībā ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju un Starptautisko telekomunikāciju apvienību (ITU). Foruma stratēģiskais partneris ir Latvijas Mobilais Telefons, partneri - biedrības „Latvijas Digitālais akselerators” un „Latvijas Informācijas tehnoloģiju klasteris”, un to atbalsta Ziemeļvalstu ministru padome un Eiropas Reģionālās attīstības fonds (ERAF).